Sort by

thelistislife42 has logged 68 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shane

Shane

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stalker

Stalker

1979
×
Read the review Edit this entry  
20
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Desperado

Desperado

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pilots

Pilots

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Artifice

Artifice

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Weekend

Weekend

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dreams

Dreams

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elephant

Elephant

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Pilots

Pilots

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Megamind

Megamind

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry