Sort by

thelistislife42 has logged 84 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
Read the review Edit this entry  
30
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
White Material

White Material

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
Read the review Edit this entry  
16
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cherry

Cherry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Closer

Closer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry