Sort by

Spencer has logged 262 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★½
Edit this entry  
01
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★½
Edit this entry  
28
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Edit this entry  
22
Haywire

Haywire

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
★★½
Edit this entry  
18
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry  
16
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★½
Edit this entry  
30
Funny Games

Funny Games

2007
×
★½
Edit this entry  
27
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
25
Antichrist

Antichrist

2009
×
★½
Edit this entry  
24
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
04
First Cousin Once Removed

First Cousin Once Removed

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
mother!

mother!

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★½
Edit this entry