Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Divines

Divines

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
★½
Edit this entry  
13
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
High Heels

High Heels

1991
×
★★★
Edit this entry  
10
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
La Haine

La Haine

1995
×
Edit this entry  
07
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
...And God Created Woman

...And God Created Woman

1956
×
★★
Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
31
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
MILF

MILF

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
Edit this entry  
11
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★½
Edit this entry  
06
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
Edit this entry  
03
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Edit this entry  
31
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★
Edit this entry  
30
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★
Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Girl 6

Girl 6

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
★½
Edit this entry  
26
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★½
Edit this entry  
26
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman

Batman

1989
×
★★★
Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
Nowhere

Nowhere

1997
×
Read the review Edit this entry  
11
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Bad Tales

Bad Tales

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Under the Riccione Sun

Under the Riccione Sun

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
Edit this entry  
29
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Happy Winter

Happy Winter

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Edit this entry