• Rosemary's Baby

    Rosemary's Baby

    ★★★★½

    i’ve been putting off watching this movie way too many times because the fact that it was directed by a child rapist makes me very uncomfortable. however, today i finally found the courage to check it out. i must say that it’s an excellent movie. mia farrow delivers a solid performance and the camerawork creates a terrifying claustrophobic experience. also, it was such a brilliant move not to show anything which was actually supernatural. the only thing that holds me back…

  • Assassination Nation

    Assassination Nation

    ★★★

    should have been written by a woman

  • Blood and Black Lace

    Blood and Black Lace

    ★★★★

    as soon as i read the premise i understood this film was made for me. what a great idea to make a slasher set in an atelier. breathtaking set design and stunning colors. although i didn’t really care about any of the characters i found myself invested in the fast-paced story, which was quite terrifying. mario bava did an excellent job creating a gothic atmosphere in contemporary surroundings, can’t wait to explore his filmography.

  • Girl 6

    Girl 6

    ★★★★

    watched ‘cause the poster caught my attention and found an underrated gem. there’s quite a lot to unpack here, from the treatment of women in the film industry to toxic masculinity and the highs and lows of being a sex worker. theresa randle gives a brilliant performance and i liked those cameos and references. also that prince soundtrack!

  • Batman Returns

    Batman Returns

    ★★★★

    such a compelling sequel with a unique cast. while batman himself is not the most interesting character, the gothic and campy style of gotham, the penguin’s grotesqueness and catwoman’s sensuality definitely make this more intriguing than the usual superhero movie. i wish tim burton continued directing the rest of saga.

  • Nowhere

    Nowhere

    Dear diary, what a day. I swear I've never been so depressed, miserable, and lonely in my entire life. It's like I know there's got to be somebody out there somewhere... just one person in this huge, horrible, unhappy universe who can hold me in their arms and tell me everything is going to be okay. And how long do I have to wait before that person shows up. I feel like I'm sinking deeper and deeper into quicksand... watching…

  • Never Goin' Back

    Never Goin' Back

    ★★★

    finally watched this with noori <3 so much fun, i never get tired of movies about female friendships!!! i like to believe the ending wasn’t a dream but they actually managed to live their best lives

  • Happy Winter

    Happy Winter

    ★★★★

    i remember the director once came to my school when i was in my first year. i’m so glad i finally got to see it. if you ever wonder what it’s like to spend summer in my city, this documentary perfectly portrays that feeling. it was beautiful to see these people on screen and i’m really happy it was showed at the venice film festival.

  • Saturday Night Fever

    Saturday Night Fever

    watched this because i love disco music but the soundtrack was literally the only good thing about it. women in this movie are treated like shit and i totally didn’t expect those rape scenes..the fact that at the end that girl forgives the guy for having tried to assault her the night before makes me want to throw up.

  • D.E.B.S.

    D.E.B.S.

    ★★★

    watched this for devon aoki and she had like 5 lines smh...cute lesbian spy movie though you can tell this was directed by a woman!

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

    i’m so glad lynch made this film. getting to know laura palmer for who she really was, instead of learning about her through the eyes of the people of twin peaks, was a completely different experience. a lot of parts made me cry but nothing compares to the last scene. knowing already what i was about to witness made the ending even more tragic. fire walk with me is one of the most heartbreaking films i’ve ever seen. a dreadful nightmare.

  • The Young Girls of Rochefort

    The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

    this film is perfect. i was afraid my expectations were too high but it’s simply perfect. the colors the songs, the costumes, the set design, the choreography...i’m in love with everything in this. i wish i could live in jacques demy’s world. it’s amazing how some movies can make you so happy. the most stunning musical i’ve ever laid my eyes on, a gift to the world.