Sort by

jessica 🕷 has logged 244 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Care Bears Movie

The Care Bears Movie

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Precious

Precious

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lightningface

Lightningface

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry