Sort by

🗡 lindsey 🗡 has logged 42 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Animal Crossing: The Movie

Animal Crossing: The Movie

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hair-Raising Hare

Hair-Raising Hare

1946
×
★★★★
Edit this entry  
27
Robin Hood Daffy

Robin Hood Daffy

1958
×
★★★★
Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saturation

Saturation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sesame Street Presents: Follow That Bird

Sesame Street Presents: Follow That Bird

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Adderall Diaries

The Adderall Diaries

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
One Froggy Evening

One Froggy Evening

1955
×
★★★
Edit this entry  
13
Game Over

Game Over

2006
×
★★★
Edit this entry  
13
Submarine Sandwich

Submarine Sandwich

2014
×
★★
Edit this entry  
13
The Three Bears

The Three Bears

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Night of the Living Duck

The Night of the Living Duck

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fresh Guacamole

Fresh Guacamole

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Feed the Kitty

Feed the Kitty

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

I Know Jake Gyllenhaal Is Going to Fuck My Girlfriend

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Critters

Critters

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Gooby

Gooby

2009
×
Read the review Edit this entry  
05
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry