• Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

    Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

    ★★★★

    I’m a simple person, I see a film that’s so charming and fun filled with a lot of heart and exhilarating action, and two separate sequences led by scarface (push it to the limit)…i have no choice but to love it!!!

  • Saw

    Saw

    ★★★★½

    Damn…peepaw called, he said you weren’t appreciative of the life you have so now we’re putting you in the contraption….like you’re going in the device alongside another man you know but don’t *allegedly* know at the same time  (bit fruity)(can’t stop thinking about it)

  • El Conde

    El Conde

    ★★★

    I was so stunned by the cinematography I couldn’t think straight

  • Theater Camp

    Theater Camp

    ★★★★½

    as an alumni from a performing arts school what can I say! i laughed, I cried, I tolerated ben platt, I had the time of my life i think!!!! (needed more Molly and Ayo)

  • Killer Klowns from Outer Space

    Killer Klowns from Outer Space

    ★★★★★

    In all seriousness this is the most fun I’ve had watching a silly clown horror movie and if there were a scientific explanation behind the fact that it’s got me giggling every single time those lil guys were on screen…I’d love to hear it…(love u shorty)

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★★½

    “Now Bill, I need you to cry, and then I need you to splash each other, and then I need you to go back to your childhood. And then Bill, I need you to realize you cannot go back to your childhood. And then I need you to cry like you’ve never cried before.”

     id consider it a cry for help if i do not watch this film about adult losers banding together to bully a clown (and overcome their childhood…

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★★

    no disrespect to the lil spiderverse committee WHATSOEVER but i just think that the spot is neat! (Jason Schwartzman the man that u are……)

  • Scooby-Doo

    Scooby-Doo

    ★★★★★

    if someone told me sugar ray somehow accidentally got roped into a cult being led by scooby doos evil little two foot counterpart of a nephew I simply wouldn’t question it, they did it to themselves by showing up!!

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★★

    Please, you can call me mother.”

    I’ve been going back and forth on how I wanted to go on about this. And maybe it’s still not right! But that’s okay, just..bear with me.

    From the girlhood to womanhood pipeline; almost like the step by step guide to getting to the real world and then back to Barbieland (if you really think about it) — is to go from experiencing those whimsical joys as a child to growing up in a world…

  • Asteroid City

    Asteroid City

    ★★★★★

    I don’t get it, I still don’t understand the play.”

    It doesn’t matter, just keep telling the story.”

    When there is no distinct right way to go about processing it; how do we grieve the very things we feel we cannot talk about in the first place? Whether out of discomfort or for our own personal safety/wellbeing. Forever unexpected and bizarre and alien like, coming in and taking what they wanted and bringing back the very thing but changed, in…

  • Evil Dead Rise

    Evil Dead Rise

    ★★★★½

    the manmade horrors within and beyond my comprehension will continue to persist, but at the end of the day so will the bastardization of motherhood and the act of being maternal…if you even care (maggot mommy hot)

  • Renfield

    Renfield

    ★★★½

    it was best of times…..progressing the weird little bastard era with Mr Hoult on the front line

    it was the worst of times…..awkwafina and the use of wiccan tumblr :(