Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Crank: High Voltage

Crank: High Voltage

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Mad God

Mad God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
25
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
19
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
18
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
Edit this entry  
17
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★½
Edit this entry  
10
Rango

Rango

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Kaleidoscope

Kaleidoscope

2023
×
★★★★
Edit this entry  
08
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
03
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★
Edit this entry