Andy has logged 386 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Police Academy 4: Citizens on Patrol

Police Academy 4: Citizens on Patrol

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Police Academy 3: Back in Training

Police Academy 3: Back in Training

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Police Academy 2: Their First Assignment

Police Academy 2: Their First Assignment

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Movies: From the Margin to the Mainstream

Midnight Movies: From the Margin to the Mainstream

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Milius

Milius

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Burning

The Burning

1981
×
Read the review Edit this entry  
14
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
Read the review Edit this entry  
06
Haunter

Haunter

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Labor Day

Labor Day

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Last Showing

The Last Showing

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Silence

The Silence

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Story of Children and Film

A Story of Children and Film

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
[REC]³ Genesis

[REC]³ Genesis

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I, Frankenstein

I, Frankenstein

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raze

Raze

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Commando

Commando

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry