Sort by

The Lybrarian has logged 325 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Django & Django: Sergio Corbucci Unchained

Django & Django: Sergio Corbucci Unchained

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Four of the Apocalypse

Four of the Apocalypse

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Massacre Time

Massacre Time

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Django

Django

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Deed of Death

Deed of Death

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Big 4

The Big 4

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Evil Dead Trap

Evil Dead Trap

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
U.F.O. Abduction

U.F.O. Abduction

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Communion

Communion

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Earth vs. the Flying Saucers

Earth vs. the Flying Saucers

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shadows: The Making Of Nope

Shadows: The Making Of Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Troll

Troll

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sweetie, You Won't Believe It

Sweetie, You Won't Believe It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fanny Lye Deliver'd

Fanny Lye Deliver'd

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mean Guns

Mean Guns

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Slash/Back

Slash/Back

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Mountain Side

Black Mountain Side

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Is That Black Enough for You?!?

Is That Black Enough for You?!?

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lost Bullet 2

Lost Bullet 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Athena

Athena

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry