Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Michael

Michael

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Veer-Zaara

Veer-Zaara

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani

Rocky Aur Rani Kii Prem Kahaani

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Appointment with Death

Appointment with Death

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Darling

Darling

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nine

Nine

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jaane Jaan

Jaane Jaan

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Giver

The Giver

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ten Little Indians

Ten Little Indians

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mirror Crack'd

The Mirror Crack'd

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
This Is My Life

This Is My Life

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Phir Bhi Dil Hai Hindustani

Phir Bhi Dil Hai Hindustani

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Blue Heaven

My Blue Heaven

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jawan

Jawan

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fan

Fan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love Again

Love Again

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gully Boy

Gully Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Satyaprem Ki Katha

Satyaprem Ki Katha

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wiz

The Wiz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Swades

Swades

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Main Hoon Na

Main Hoon Na

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Luck by Chance

Luck by Chance

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heart of Stone

Heart of Stone

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Befikre

Befikre

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Humpty Sharma Ki Dulhania

Humpty Sharma Ki Dulhania

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lamhe

Lamhe

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry