Sort by

Manish has logged 408 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shaan

Shaan

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Talaash

Talaash

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
100 Days

100 Days

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Humraaz

Humraaz

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Something For Everyone

Something For Everyone

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Butterfield 8

Butterfield 8

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Funny People

Funny People

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry