Sort by

Manish has logged 427 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Duel

Duel

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One 2 Ka 4

One 2 Ka 4

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mohabbatein

Mohabbatein

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Happy New Year

Happy New Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phone Bhoot

Phone Bhoot

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Caught

Caught

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chennai Express

Chennai Express

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Call Jane

Call Jane

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dil To Pagal Hai

Dil To Pagal Hai

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Till

Till

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Killers

Killers

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Waiting to Exhale

Waiting to Exhale

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Volver

Volver

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stud Life

Stud Life

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry