Sort by

RedHood has logged 187 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★½
Edit this entry  
15
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
★½
Edit this entry  
13
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
30
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Rise

Rise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry