Matt has logged 50 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shaft

Shaft

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
Edit this entry  
23
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

1910
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★½
Edit this entry  
19
That Moment: Magnolia Diary

That Moment: Magnolia Diary

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Way Down East

Way Down East

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Living with Michael Jackson: A Tonight Special

Living with Michael Jackson: A Tonight Special

2003
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
16
K-12

K-12

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Performance

Performance

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moon

Moon

2009
×
★★★
Edit this entry  
09
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Battle of Midway

The Battle of Midway

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Enter the Anime

Enter the Anime

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
04
Sleepover

Sleepover

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry