Sort by

Matt has logged 90 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Go Go Tales

Go Go Tales

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wind

The Wind

1928
×
★★★
Edit this entry  
31
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
One Week

One Week

1920
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Money Mad

Money Mad

1908
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crisis in Six Scenes

Crisis in Six Scenes

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Life Is Flashing Before Your Eyes

Life Is Flashing Before Your Eyes

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Artifice

Artifice

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Drunkard's Reformation

A Drunkard's Reformation

1909
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Curtain Pole

The Curtain Pole

1909
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe

1909
×
★★★
Edit this entry  
26
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chickens Scared by Torpedo

Chickens Scared by Torpedo

1887
×
★★½
Edit this entry  
24
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Murder!

Murder!

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Melinda and Melinda

Melinda and Melinda

2004
×
★★½
Edit this entry  
23
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scoop

Scoop

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Massacre

The Massacre

1912
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Those Awful Hats

Those Awful Hats

1909
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Money Mad

Money Mad

1908
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Taming of the Shrew

The Taming of the Shrew

1908
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Adventures of Dollie

The Adventures of Dollie

1908
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★
Edit this entry  
16
Ryusei-Kacho

Ryusei-Kacho

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Old School

Old School

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Edit this entry  
15
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guest

Guest

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★½
Edit this entry  
12
I Needed Color

I Needed Color

2017
×
★★★½
Edit this entry