Sort by

Brendan has logged 288 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kids

Kids

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
mother!

mother!

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Runaway

Runaway

2010
×
Read the review Edit this entry  
09
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
Edit this entry  
25
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
Edit this entry  
23
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Friday

Friday

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★½
Edit this entry  
02
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mrs. Hyde

Mrs. Hyde

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry