Sort by

Brendan has logged 38 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★½
Edit this entry  
17
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Edit this entry  
15
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Gummo

Gummo

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Edit this entry  
02
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry