TheMovieVampire has logged 333 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Biloxi Blues

Biloxi Blues

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Star 80

Star 80

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Kid Brother

The Kid Brother

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fortune

The Fortune

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Magic

Magic

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pollyanna

Pollyanna

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Who: The Kids Are Alright

The Who: The Kids Are Alright

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Darby O'Gill and the Little People

Darby O'Gill and the Little People

1959
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Day of the Dolphin

The Day of the Dolphin

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
Read the review Edit this entry  
05
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Shaggy Dog

The Shaggy Dog

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Old Yeller

Old Yeller

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
War and Peace

War and Peace

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Treasure Island

Treasure Island

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
State of Siege

State of Siege

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pete's Dragon

Pete's Dragon

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bedknobs and Broomsticks

Bedknobs and Broomsticks

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Driveways

Driveways

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
So Dear to My Heart

So Dear to My Heart

1948
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hill

The Hill

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Song of the South

Song of the South

1946
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ocean Waif

The Ocean Waif

1916
×
Read the review Edit this entry  
13
Matrimony's Speed Limit

Matrimony's Speed Limit

1913
×
Read the review Edit this entry  
13
A House Divided

A House Divided

1913
×
Read the review Edit this entry  
13
Burstup Homes' Murder Case

Burstup Homes' Murder Case

1913
×
Read the review Edit this entry  
12
Emma.

Emma.

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Coming of Sunbeam

The Coming of Sunbeam

1913
×
Read the review Edit this entry