Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Force of Arms

Force of Arms

1951
×
★★★
Edit this entry  
03
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Doctor Who: Wild Blue Yonder

Doctor Who: Wild Blue Yonder

2023
×
★★★★
Edit this entry  
02
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry  
30
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
★★★
Edit this entry  
30
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Story of the Animated Drawing

The Story of the Animated Drawing

1955
×
★★★
Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Australia

Australia

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Saw X

Saw X

2023
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Doctor Who: The Star Beast

Doctor Who: The Star Beast

2023
×
★★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Doctor Who Children in Need Special 2023

Doctor Who Children in Need Special 2023

2023
×
★★★
Edit this entry  
25
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Doctor Who: Terror of the Autons

Doctor Who: Terror of the Autons

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
23
An Adventure in Space and Time

An Adventure in Space and Time

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Doctor Who: An Unearthly Child

Doctor Who: An Unearthly Child

1963
×
★★★½
Edit this entry  
23
Marvel Studios Assembled: The Making of Loki Season 2

Marvel Studios Assembled: The Making of Loki Season 2

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Superman

Superman

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Edit this entry