Sort by

Chris has logged 196 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
GUO4

GUO4

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mapplethorpe

Mapplethorpe

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Report

The Report

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Greta

Greta

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wounds

Wounds

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Girl Asleep

Girl Asleep

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
All About Me

All About Me

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Félicité

Félicité

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry