Sort by

Chris has logged 36 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
After Life

After Life

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Neither Heaven Nor Earth

Neither Heaven Nor Earth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Meeting Gorbachev

Meeting Gorbachev

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Where's My Roy Cohn?

Where's My Roy Cohn?

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Bacurau

Bacurau

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Peterloo

Peterloo

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Jacquot

Jacquot

1991
×
Read the review Edit this entry  
10
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Ruben Brandt, Collector

Ruben Brandt, Collector

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Adam

Adam

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Take Me Somewhere Nice

Take Me Somewhere Nice

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
Read the review Edit this entry  
03
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
Read the review Edit this entry  
03
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Genesis

Genesis

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry