Sort by

Chris has logged 180 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frankie

Frankie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Night at the Opera

A Night at the Opera

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Nightcap

Nightcap

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Being There

Being There

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Trip to Greece

The Trip to Greece

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Broadway by Light

Broadway by Light

1958
×
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Encounter

Encounter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The New Girlfriend

The New Girlfriend

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Railroad Lady

The Railroad Lady

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
March or Die

March or Die

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thieves

Thieves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Macadam Stories

Macadam Stories

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Place Vendôme

Place Vendôme

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Nowhere Special

Nowhere Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Limbo

Limbo

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
The Employer and the Employee

The Employer and the Employee

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Truman & Tennessee: An Intimate Conversation

Truman & Tennessee: An Intimate Conversation

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happening

Happening

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
No. 10

No. 10

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Memoria

Memoria

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
President

President

2021
×
Read the review Edit this entry