TheNasophiliac has logged 71 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Goin' South

Goin' South

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Tracks

Tracks

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Born Strong

Born Strong

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Firm

The Firm

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Final Exam

Final Exam

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Young Guns

Young Guns

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Welcome Mr. Marshall!

Welcome Mr. Marshall!

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Tribute to Zgougou the Cat

Tribute to Zgougou the Cat

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cats

Cats

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Key to Reserva

The Key to Reserva

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hugo

Hugo

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Matador

Matador

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Myth of the American Sleepover

The Myth of the American Sleepover

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Woody Allen Special

The Woody Allen Special

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Neat: The Story of Bourbon

Neat: The Story of Bourbon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Circle

Circle

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Orchestra Rehearsal

Orchestra Rehearsal

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry