Sort by

Dan has logged 209 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Killer

Killer

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Gimme the Loot

Gimme the Loot

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
You're Next

You're Next

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Somm

Somm

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love and Other Disasters

Love and Other Disasters

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Rock

Black Rock

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Resolution

Resolution

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Happening

The Happening

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
King Kelly

King Kelly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hole

The Hole

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Arrested Development Documentary Project

The Arrested Development Documentary Project

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Killing Zoe

Killing Zoe

1993
×
Edit this entry  
15
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Movie 43

Movie 43

2013
×
Read the review Edit this entry