Sort by

Nicholas has logged 360 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Long Way Down

A Long Way Down

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nowhere Special

Nowhere Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Censor

Censor

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Holiday

The Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Father of the Bride Part II

Father of the Bride Part II

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry