Sort by

federico has logged 215 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Cloudy Times

Cloudy Times

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Edit this entry  
15
Love

Love

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
There's Something Wrong with Aunt Diane

There's Something Wrong with Aunt Diane

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
What Happened, Miss Simone?

What Happened, Miss Simone?

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Gold Seekers

The Gold Seekers

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bliss

Bliss

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Piercing

Piercing

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★
Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It

It

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
Read the review Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shame

Shame

2011
×
Read the review Edit this entry