Sort by

federico has logged 152 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Judy

Judy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Gold Seekers

The Gold Seekers

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
I Haven't Done Sh*t This Year: Part 3

I Haven't Done Sh*t This Year: Part 3

2019
×
Edit this entry  
09
I Haven't Done Sh*t This Year: Part 2

I Haven't Done Sh*t This Year: Part 2

2018
×
Edit this entry  
09
I Haven't Done Sh*t This Year: Part 1

I Haven't Done Sh*t This Year: Part 1

2018
×
Edit this entry  
06
Daddy

Daddy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
Edit this entry  
20
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mama

Mama

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
Gloria

Gloria

1980
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lure

The Lure

2015
×
★★
Edit this entry  
02
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry