• Soul

    ★★½

  • Nomadland

    ★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

  • Minari

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

    ★★★

  • The Personal History of David Copperfield

  • Ford v Ferrari

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • The Report

    ★★

  • The Farewell

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★

  • Twisted Pair

    ½

  • Green Book

    ★★½

  • Never Look Away

    ★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • Burning

    ★★

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Birds of Passage

    ★★★

  • In Search of Ozu

    ★★★

  • Beirut

    ★★

  • Black Panther

    ★★½

  • We Make Antiques!

    ★★

  • Hanagatami

    ★★★½

  • Destiny: The Tale of Kamakura

    ★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★½

  • Murder on the Orient Express

    ★★

  • Coco

  • Thor: Ragnarok

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★½

  • Hostiles

    ★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★

  • Night Is Short, Walk on Girl

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★½

  • Get Out

    ★★★

  • Columbus

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

  • Sword Master

    ★★½

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★½

  • In This Corner of the World

    ★★★★

  • Doctor Strange

  • HyperNormalisation

    ★★★★

  • The Accountant

  • A Silent Voice

    ★★★★

  • Traces of Sin

  • Hacksaw Ridge

    ★★★

  • Arrival

    ★★★½

  • La La Land

    ★★½

  • Shin Godzilla

    ★★★

  • Your Name.

    ★★★½

  • After the Storm

    ★★★★

  • Paterson

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★

  • Train to Busan

  • X-Men: Apocalypse

    ★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★½

  • Deadpool

    ★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★½

  • Cameraperson

    ★★★★

  • Captain Fantastic

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★

  • Chi-Raq

    ★★★

  • Creed

    ★★★