TheodorSturgeon has logged 178 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Going by the Book

Going by the Book

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
District 13

District 13

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Hero of the Red Light District

Hero of the Red Light District

1960
×
★★★
Edit this entry  
30
Mother

Mother

1952
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★
Edit this entry  
27
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
★★★
Edit this entry  
22
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★½
Edit this entry  
16
Lightning

Lightning

1952
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★½
Edit this entry  
15
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★
Edit this entry  
09
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Salaam Cinema

Salaam Cinema

1995
×
Edit this entry  
08
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Ball at the Anjo House

The Ball at the Anjo House

1947
×
★★★★
Edit this entry  
02
Coraline

Coraline

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
Touchez Pas au Grisbi

Touchez Pas au Grisbi

1954
×
★★★
Edit this entry  
01
One Week

One Week

1920
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Trap

The Trap

1996
×
★½
Edit this entry  
21
Late Chrysanthemums

Late Chrysanthemums

1954
×
★★★★
Edit this entry  
19
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Fugitive from the Past

A Fugitive from the Past

1965
×
★★★★
Edit this entry  
18
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Wolfen

Wolfen

1981
×
★★★
Edit this entry  
11
The Money Pit

The Money Pit

1986
×
★★½
Edit this entry  
09
The Song Lantern

The Song Lantern

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ginza Cosmetics

Ginza Cosmetics

1951
×
★★★½
Edit this entry  
05
M/Other

M/Other

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★½
Edit this entry  
30
The Lady and the Beard

The Lady and the Beard

1931
×
★★★
Edit this entry  
29
Walk Cheerfully

Walk Cheerfully

1930
×
★★★
Edit this entry  
28
Stakeout

Stakeout

1958
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry  
26
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★
Edit this entry  
24
My Left Eye Sees Ghosts

My Left Eye Sees Ghosts

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Tale of Archery at the Sanjusangendo

A Tale of Archery at the Sanjusangendo

1945
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Edit this entry  
21
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Edit this entry  
20
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★
Edit this entry  
14
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Loved One

The Loved One

1965
×
★½
Edit this entry  
13
A Cock and Bull Story

A Cock and Bull Story

2005
×
★★
Edit this entry  
06
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
Blind Detective

Blind Detective

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Running on Karma

Running on Karma

2003
×
★★★½
Edit this entry