TheodorSturgeon has logged 16 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★½
Edit this entry  
22
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★
Edit this entry  
21
The Day I Became a Woman

The Day I Became a Woman

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stolen Desire

Stolen Desire

1958
×
★★★
Edit this entry  
12
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★
Edit this entry  
11
Reconstruction

Reconstruction

1970
×
★★★
Edit this entry  
10
The Portrait

The Portrait

1948
×
★★★½
Edit this entry  
08
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★½
Edit this entry  
08
Rush

Rush

2013
×
★½
Edit this entry  
05
Time

Time

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
Good Men, Good Women

Good Men, Good Women

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Aliens

Aliens

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry