Sort by

Matt has logged 313 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
At the Earth's Core

At the Earth's Core

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Red Sonja

Red Sonja

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Garfunkel and Oates: Trying to be Special

Garfunkel and Oates: Trying to be Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Conan the Destroyer

Conan the Destroyer

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Planet of Dinosaurs

Planet of Dinosaurs

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Project Moon Base

Project Moon Base

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Destination Moon

Destination Moon

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Creative Control

Creative Control

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Possessed

Possessed

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Attack on Titan II: End of the World

Attack on Titan II: End of the World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moby Dick

Moby Dick

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
To Joy

To Joy

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Pajama Game

The Pajama Game

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Andron

Andron

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Curdled

Curdled

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Attack on Titan

Attack on Titan

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Yellowbeard

Yellowbeard

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry