RSS feed for camille
  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★★

    i never wanted this movie to end!!!!!

  • Almost Famous

    Almost Famous

    ★★★★

    a movie about the power of a good mustache

  • The Art of Getting By

    The Art of Getting By

    ★★½

    one of the worst written female characters of all time but it was filmed by columbia so

  • Hot Rod

    Hot Rod

    ★★★★

    didn't know they made a movie about david dobrik

  • Lost in Translation

    Lost in Translation

    ★★★

    not that bad but cant forgive that it opened on a shot of scarlett johansen’s butt for no narrarive purpose

  • Limitless

    Limitless

    ★★★

    crazy that this movie ended the way it did

  • Mary Queen of Scots

    Mary Queen of Scots

    ★★★½

    and the award for best earrings in a feature film goes to...

  • Gallipoli

    Gallipoli

    ★★★★

    should be illegal to show a movie that makes u cry in class but whatever


    also best supporting actor in this movie: mel gibson’s butt

  • To All the Boys I've Loved Before

    To All the Boys I've Loved Before

    ★★★★

    coming of age is the superior genre

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★½

    got it

  • Blade Runner

    Blade Runner

    ★★★

    i think its my fault that i did not understand what was going on at all but hands down the most beautiful sci-fi movie ever

  • Tampopo

    Tampopo

    ★★★★½

    i'm hungry......

    also a great watch for some all-white-with-red-bandana-and-cowboy-hat looks