Sort by

Theon has logged 67 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
29
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Young and Prodigious T.S. Spivet

The Young and Prodigious T.S. Spivet

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★½
Edit this entry  
16
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
15
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
13
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cinderella

Cinderella

1899
×
★★★
Edit this entry  
13
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
★★★
Edit this entry  
13
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1896
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ma' Rosa

Ma' Rosa

2016
×
★★★
Edit this entry