Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
Song of Love

Song of Love

1950
×
Edit this entry  
30
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Appointment with Death

Appointment with Death

1988
×
Edit this entry  
26
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Censor

Censor

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
Old

Old

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★
Edit this entry  
17
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
After Life

After Life

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
12
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Afterlight

The Afterlight

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
12
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Caprice

Caprice

1986
×
Edit this entry  
08
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Free Guy

Free Guy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry