Sort by

Theo has logged 318 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Rango

Rango

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★
Edit this entry  
21
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
District 9

District 9

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Been So Long

Been So Long

2018
×
★★
Edit this entry  
08
A Film Like Any Other

A Film Like Any Other

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★★★★
Edit this entry  
04
Small Deaths

Small Deaths

1996
×
Edit this entry  
03
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Melodie der Welt

Melodie der Welt

1929
×
★★★
Edit this entry  
27
In der Nacht

In der Nacht

1931
×
Edit this entry  
26
Opus IV

Opus IV

1925
×
Edit this entry  
26
Opus III

Opus III

1924
×
Edit this entry  
26
Opus II

Opus II

1921
×
Edit this entry  
26
Lichtspiel: Opus I

Lichtspiel: Opus I

1921
×
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Edit this entry  
20
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Early Man

Early Man

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Haunted Hotel

The Haunted Hotel

1907
×
Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Joyless Street

Joyless Street

1925
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry