Sort by

Theo has logged 33 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Melodie der Welt

Melodie der Welt

1929
×
★★★
Edit this entry  
27
In der Nacht

In der Nacht

1931
×
Edit this entry  
26
Opus IV

Opus IV

1925
×
Edit this entry  
26
Opus III

Opus III

1924
×
Edit this entry  
26
Opus II

Opus II

1921
×
Edit this entry  
26
Lichtspiel: Opus I

Lichtspiel: Opus I

1921
×
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Edit this entry  
20
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Early Man

Early Man

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Haunted Hotel

The Haunted Hotel

1907
×
Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Joyless Street

Joyless Street

1925
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Woman at War

Woman at War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
Edit this entry  
01
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Rejected

Rejected

2000
×
Edit this entry