Theo has logged 12 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Edit this entry  
05
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Edit this entry  
02
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★
Edit this entry  
02
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Hangmen Also Die!

Hangmen Also Die!

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry