• Brief Encounter

    ★★★★½

  • Rome, Open City

    ★★★★

  • Witch's Cradle

  • Hangmen Also Die!

    ★★★

  • Meshes of the Afternoon

  • Bambi

  • To Be or Not to Be

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Dumbo

  • Citizen Kane

  • Fantasia

  • The Great Dictator

    ★★★★½

  • Jud Süß

    ½

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★★½

  • Street Angel

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★½

  • Triumph of the Will

    ½

  • The Goddess

    ★★★★

  • Duck Soup

  • Hitlerjunge Quex

    ½

  • Snow-White

  • Mädchen in Uniform

    ★★★★½

  • In der Nacht

  • M

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★★★

  • L'Âge d'Or

    ★★★½

  • The Blue Angel

    ★★½

  • People on Sunday

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

  • Melodie der Welt

    ★★★

  • The Passion of Joan of Arc

  • The Circus

    ★★★★

  • Berlin: Symphony of a Great City

    ★★★½

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • Romance of the Western Chamber

  • Anemic Cinema

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★

  • Opus IV

  • Joyless Street

    ★★

  • The Last Laugh

    ★★★★★

  • Diagonal Symphony

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Opus III

  • Safety Last!

    ★★★★

  • Romance of a Fruit Peddler

  • Nosferatu

    ★★★★

  • Opus II

  • Lichtspiel: Opus I

  • The Kid

    ★★★★½

  • The Golem: How He Came into the World

    ★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★

  • The Haunted Hotel

  • A Trip to the Moon