• The Shape of Water

    ★★★★½

  • Mary Shelley

    ★★

  • Waru

    ★★★½

  • Detroit

    ★★★

  • Valerian and the City of a Thousand Planets

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Mary and the Witch's Flower

    ★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★

  • The Great Buddha+

    ★★★½

  • London Symphony

    ★★

  • My Pure Land

    ★★½

  • Loving Vincent

    ★★

  • Loveless

    ★★★½

  • Have Heart

  • You Were Never Really Here

    ★★★

  • Double Lover

    ★★

  • Good Time

    ★★★★

  • I Am Not a Witch

    ★★★½

  • The Beguiled

    ★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Western

    ★★★★

  • Godard Mon Amour

    ★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★½

  • The Rider

    ★★★★

  • BPM (Beats per Minute)

    ★★★½

  • The Square

    ★★★

  • Ava

    ★★★½

  • Faces Places

    ★★★★½

  • Okja

    ★★½

  • Let the Sunshine In

    ★★★½

  • Wonderstruck

    ★★★½

  • Wonder Woman

    ★★½

  • Alien: Covenant

    ★★½

  • Princess Cyd

    ★★★½

  • Great Choice

  • My Friend Dahmer

    ★★½

  • Paula Rego: Secrets & Stories

  • A Fantastic Woman

    ★★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★

  • Hot Summer Nights

    ★★½

  • The Boss Baby

    ★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★

  • Most Beautiful Island

    ★★★½

  • Maya Dardel

    ★½

  • The Work

    ★★★★

  • Lucky

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • The Farthest

    ★★★

  • Logan

    ★★★½

  • The Party

    ★★★½

  • Freak Show

    ★★½

  • On Body and Soul

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 2

    ★★½

  • T2 Trainspotting

    ★★½

  • Strong Island

    ★★★★

  • God's Own Country

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★★★

  • Columbus

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Wound

    ★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Mudbound

    ★★★★

  • Wind River

    ★★★

  • The Big Sick

    ★★★½

  • Ingrid Goes West

    ★★½

  • Tokyo Idols

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Doctor Strange

    ★★½

  • Mindhorn

    ★★½

  • Secret Goldfish

  • 13th

    ★★★★