The Pieper Review has logged 616 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Transit

Transit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
John's Gone

John's Gone

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Read the review Edit this entry  
17
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Read the review Edit this entry  
07
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
Read the review Edit this entry  
07
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry