The Pieper Review has logged 81 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Song of the South

Song of the South

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Nancy Drew and the Hidden Staircase

Nancy Drew and the Hidden Staircase

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Creating Rem Lezar

Creating Rem Lezar

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wanda

Wanda

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lenny

Lenny

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
California Split

California Split

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
The Crier

The Crier

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Kaw

Kaw

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Puzzle of a Downfall Child

Puzzle of a Downfall Child

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bound for Glory

Bound for Glory

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scum

Scum

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shaft

Shaft

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joe

Joe

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hospital

The Hospital

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Executive Action

Executive Action

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Klute

Klute

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry