Mathew Proctor has logged 62 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The BFG

The BFG

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ratchet & Clank

Ratchet & Clank

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Piper

Piper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Life Directed by Nicolas Winding Refn

My Life Directed by Nicolas Winding Refn

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Movie 43

Movie 43

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Friend Request

Friend Request

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Other Side of the Door

The Other Side of the Door

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1998
×
Read the review Edit this entry  
23
The Hills Have Eyes Part II

The Hills Have Eyes Part II

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Southbound

Southbound

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry