Sort by

raina 🪐 has logged 181 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Edit this entry  
29
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
28
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghoulies

Ghoulies

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Singapore Sue

Singapore Sue

1932
×
Read the review Edit this entry  
10
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
Cabaret

Cabaret

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Angèle

Angèle

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Final Destination

Final Destination

2000
×
Read the review Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
Edit this entry  
12
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry