Sort by

Matt has logged 59 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Save the Tiger

Save the Tiger

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Death Warmed Up

Death Warmed Up

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Good Morning

Good Morning

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry