Shane has logged 318 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
1917

1917

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stealin Ain't Honest

Stealin Ain't Honest

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
John's Gone

John's Gone

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fury

The Fury

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Shakespearian Spinach

Shakespearian Spinach

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Females Is Fickle

Females Is Fickle

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carving Magic

Carving Magic

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Baby

The Baby

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry