Shane has logged 28 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Croupier

Croupier

1998
×
Edit this entry  
27
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
Read the review Edit this entry  
21
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
Edit this entry  
21
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Father

The Father

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
Read the review Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hand

The Hand

2004
×
Read the review Edit this entry  
12
The Olympic Games as They Were Practiced in Ancient Greece

The Olympic Games as They Were Practiced in Ancient Greece

1924
×
Edit this entry  
11
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
Edit this entry  
10
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry