Sort by

Red has logged 296 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Edit this entry  
26
A Man Called Otto

A Man Called Otto

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Men

Men

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
ALF’s Special Christmas

ALF’s Special Christmas

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Spirited

Spirited

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scrooge: A Christmas Carol

Scrooge: A Christmas Carol

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Noise

Noise

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Evil Eye

Evil Eye

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Strange World

Strange World

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry