Sort by

theriverjordan has logged 496 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Women

The Women

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Diner

Diner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry